Funkční trénink
Trénink, který by měl zajistit, že pohyb jedince je prováděn správně tak, aby měl efekt pro každého jednotlivě a zajistil tak slibovaný výsledek – funkční tělo. Původní význam a základy takovýchto tréninků vychází z fyzioterapie a rehabilitace, kde hlavním cílem je zajištění funkčnosti a zachování, případně obnovení pohybových návyků.
Jak toho dosáhnout ve skupinové lekci, když každý člověk má jiné držení těla a jiné pohybové stereotypy?
Kvalitu rozhodně zajišťuje vzdělaný instruktor, který je znalý zdravotního stavu svých klientů a je schopný připravit zábavné kondiční cvičení vycházející ze základních bodů typických pro funkční trénink:
- Komplexní pohyb, spojený ve všech rovinách (čelní, boční a příčná), kde se předpokládá zapojení několika svalových partií najednou.
- Zapojení středu těla neboli hlubokého stabilizačního systému. Střed těla je místo, ze kterého čerpáme stabilitu, místo, kde se nachází těžiště, místo, ze kterého vychází síla do celého těla.
- Procvičování páteře ve všech jejích směrech (předklon, úklon, záklon, rotace).
- Vyrovnání svalové dysbalance. Svalový nepoměr má každý z nás, někdo více, někdo méně (pravák a levák), někdo si svalový nepoměr vytvoří během života jednostranným pohybem, ať už v práci anebo při sportu. Ve funkčním tréninku se na tyto změny musíme individuálně zaměřit, aby byl zajištěn rovnoměrný rozvoj.
Cílem cvičení je trénovat svaly, aby správně fungovaly v každodenním životě, při běžných úkonech. Trénink připravuje tělo na správnou reakci v nečekaných situacích (leknutí se, uklouznutí, zakopnutí…) a je tedy prevencí možného zranění.
Funkční trénink je cesta, jak bezpečně dosáhnout svého cíle – fungujícího a výkonného těla a mozku.
Kardio trénink
Trénink posilující srdečně-cévní a zároveň dýchací systém. Můžeme ho také nazývat jako aerobní aktivitu, podle zaměření také s anaerobními prvky. Neměl by chybět v žádném tréninkovém plánu.
Aerobní aktivita je jakákoliv sportovní činnost prováděná se střední intenzitou, zvýšenou tepovou frekvencí a po určitý časový úsek, který je delší, než 15 minut. Ideální minimum je 40 minut. Takovýto trénink probíhá v tepové frekvenci v rozmezí 40-60% maximální tepové frekvence. Budujeme si tak vytrvalost a výkonnost a trénink je ideální pro hubnutí a můžeme tak pracovat na své ideální postavě.
Anaerobní prvky, jako například výskoky, rychlé starty, angličáky, techniky inspirované atletickým tréninkem, tedy prvky prováděné s maximální intenzitou a vysokou tepovou frekvencí, která může vyšplhat nad 80% maximální tepové frekvence, jsou také nedílnou součástí kardio tréninku. Můžeme to také nazývat třeba práce s tepovou frekvencí anebo intervalový trénink. Každopádně takovýto trénink kromě vytrvalosti posiluje výrazně srdečně-cévní systém, zvětšuje kapacitu plic a rozvíjí svalovou sílu.
Výhody pravidelného kardio tréninku
- Celkové zvýšení vytrvalosti a výkonnosti
- Snížení klidového a zátěžového tepu
- Snížení krevního tlaku
- Zlepšení průtoku krve a látkové výměny
- Posílení srdečního svalu a výkonu plic
- Snížení cholesterolu
- Redukce tukových zásob
- Snížení hladiny stresových hormonů díky uvolněným endorfinům